Tápcsatlakozó / DC aljzat / töltő csatlakozó hiba, törés
Hiba jelenségek:
- nem érintkezik,
- nem lehet bedugni,
- mozgatásra kikapcsol,
- nem tölt,
- lemerül pedig be van dugva a töltő,
- villog a fényerő
- már be sem lehet kapcsolni a gépet, mert egyáltalán nem jut be a tápfeszültség a gépbe.
Javítását (csatlakozó csere, panel illetve ház javítás, megerősítés) az összes típusú laptop vagy tablet esetében el tudjuk végezni.
Ez minden alkalommal a gép teljes szétszerelését is jelenti, ezért ez is munka- és szakértelem igényes beavatkozás.
Fülhallgató Jack csatlakozó hiba / törés
Gyakori jelenségek:
- törött, sérült csatlakozó
- audio jack bedugása után sem halkul el a beépített hangszóró
- nem jön ki hang vagyis audio jel a csatakozón.
- egyik oldal nem szól
- torz hibás hang
Javítását (csatlakozó csere, panel illetve ház javítás, megerősítés) az összes típusú laptop vagy tablet esetében el tudjuk végezni.
Ez minden alkalommal a gép teljes szétszerelését is jelenti, ezért ez munka- és szakértelem igényes beavatkozás. Ha nem a csatlakozó sérülése vagy egyéb hibás állapota okozza a hang hibát, az lehet az audio vezérlő (hangkártya) vagy periféria vezérlő CHIPSET (délihíd) hibája is, de mi ennek a cseréjét is el tudjuk végezni BGA javítás keretében.
USB csatlakozó hiba, törés, rendellenes működés
Gyakori jelenségek:
- törött, sérült csatlakozó
- nem érzékeli a bedugott eszközt
- nem tölti a rádugott eszközt
- "teljesítmény imulzus a HUB-on" üzenet a rendszertől
Javítását (csatlakozó csere, panel illetve ház javítás, megerősítés) az összes típusú laptop vagy tablet esetében el tudjuk végezni.
Ez minden alkalommal a gép teljes szétszerelését is jelenti, ezért ez munka- és szakértelem igényes beavatkozás. Ha nem a csatlakozó sérülése vagy egyéb hibás állapota okozza az USB hibát, az lehet a periféria vezérlő CHIPSET (délihíd) hibája is, de mi ennek a cseréjét is el tudjuk végezni.
VGA csatlakozó kimenet ( vagy HDMI, DVI kimenet) hiba, törés, szabálytalan működés
Gyakori jelenségek:
- mozgatásra kontakt hibás,
- torz színek jelentkeznek,
- hibás képet ad vagy egyáltalán nem ad képet,
- hiányzik egy szín (piros, zöld, kék).
Javítását (csatlakozó csere, panel illetve ház javítás, megerősítés) az összes típusú laptop vagy tablet esetében el tudjuk végezni, de ez minden alkalommal a gép teljes szétszerelését is jelenti, ezért ez munka- és szakértelem igényes beavatkozás. Ha nem a csatlakozó sérülése vagy egyéb hibás állapota okozza a VGA kimenet hibát, az lehet az VGA vezérlő (videokártya) vagy az NB CHIPSET (északihíd) hibája is, de mi ennek a cseréjét is el tudjuk végezni BGA javítás keretében.
Laptop billentyűzet hiba
Gyakori megnyilvánulásai:
- bizonyos gombok nem működnek
- bizonyos gombok hiányoznak
- bizonyos gombok beragadnak
- egyáltalán nem működik
Javítása ritkán lehetséges, de mi mindig megkíséreljük ezt is. A legtöbb laptophoz be tudjuk szerezni mind a külföldi, mind a magyar nyelvű billentyűzetet, ha bejött az alkatrész, a csere akár meg is várható.
Wi-Fi, wireless vagyis vezeték nélküli hálózati kapcsolat hiba
Gyakori jelenségek:
- egyáltalán nem érzékel hálózatokat
- érzékeli, de nem csatlakozik
- csatlakozik, de bizonytalan, rendszeresen "ledobál"
- túl rövid hatótáv, tehát csak a hotspot közelében stabil
Javítása, gyakran csak szoftveres beavatkozást igényel, de ha ez nem segít, akkor a wifi kártya cseréje következik. Ha nem a kártya hibás állapota okozza a hibát, az a periféria vezérlő vagy NB CHIPSET (északihíd) hibája is lehet, de mi ennek a cseréjét is el tudjuk végezni BGA javítás keretében.
Törött, repedt ház, burkolati elem, törött nagy holtjátékú vagy túl szoros zsanér
Törött burkolati elem: Sok esetben javítható a műanyag hegeszésével és megerősítések beültetésével ha nem hiányoznak belőle nagyobb darabok. Nagyobb sérülések esetén cserével orvosolható, de mivel ez drágább és lassab, mi mindig törekszünk a javításra.
Az alsó tálca (alsó ház vagy kasztni) és felső ház (kasztni, csuklótámasz, palmrest) repedései, törései is javíthatóak hasonló módon. Ugyanígy az LCD ház (felső rész, monitor kasztni LCD keret) javítása is sokszor lehetséges. Lehetséges a javított ház felületének újra festése, kozmetikázása, dekorálása is.
- a törött zsanért az esetek 99%-ban csak cserével lehet megoldani, de hegesztésre is volt már példa
- nagy holtjáték esetén bizonyos tipusoknál utána húzzással meg lehet szüntetni a lötyögést
- a túl feszes zsanér a fedlap eltörését eredményezi ezért célszerű lelazítani, vagy cserélni időben
Videokártya hiba
Sokféle megnyilvánulása van:
- teljesen "fekete kép",
- ismétlődő csíkok mintázatok,
- elszórt karakterek láthatók a kijelzőn,
- jelentkezhet játék vagy más terhelés alatti lefagyás,
- lehet olyan hiba is, hogy csak rendszeresen megakasztja a programokat egyéb látható jel nélkül.
Javítása történhet BGA golyózással, vagy melegítéssel, ám ezek rövid életű megoldások, mert csak a CHIPSET újra kicserélése jelent tartós megoldást.
Mi ezt a gyakoribb típusok esetén raktárról el tudjuk végezni akár extrém rövid határidővel, 6 hónap garanciával, több éves várható élettartammal.
A laptop egyik legdrágább alkatrésze, mely több típusnál is az alulméretezett hűtés miatt gyakran hibásodik meg. A videokártya lehet moduláris vagy alaplapra integrált. Legtöbb esetben csak cserével javítható. Ennek az ára 15-30.000 Ft, attól függően, hogy új, vagy használt
Hangkártya hiba (a notebook hangszórója nem szól)
Oka többrétű lehet:
- szoftveres beállítás, driver
- hangszóró hiba
- audio jack csatlakozó hiba
- hangkártya hiba
- periféria vezérlő (SB vagy délhíd) hiba
Javítása a hibának megfelelő szoftveres beavatkozással vagy alkatrész cserével történik.
Nincs kép a kijelzőn
Ha egyáltalán nincs semmi megjelenítés, meg kell vizsgálni, hogy a VGA (HDMI, DVI) monitor kimeneten dolgozik-e a gép. Ha ott sincs jel, jó eséllyel alaplapi VGA chipset hibával állunk szemben.
Ezt 85-90%-ban magának a VGA magnak a saját tokozatáról való (hőtágulási cilkusok miatti) leválása okozza. Javítható újraforrasztással vagy újragolyózással is, azonban ez a dolog jellegéből adódan statisztikailag ideiglenes megoldásnak számít, mert csak érinti a lényeget, vagyis tok belsejében található kötéseket. A szilicium mag hasán az arany padek ettől már nem fognak újra visszaforradni oda, ezért az ilyen megoldásokra csak egy hónap garanciát adunk tekintettel a várható 2-12 hónapos élettartamra.
A valódi megoldás tehát egy új CHIPSET beültetése, melyet egyre bővülő ratárkészletünknek köszönhetően rövid határidővel szakszerűen el tudunk végezni 6 nónapos garanciával. Természetesen folyamatosan jelennek meg új típusok, melyeket még nem képezik a raktárunk részét, de 1-2 hetes határidővel általában ezek is beszerezhezők.
A VGA hibát az esetek 10-15%-ában a BGA CHIPSET alaplapról történő felszakadása okozza ami leginkább az alaplapi PAD-ek leszakadását jelenti. A javításhoz a BGA-t le kell forrasztani a panelről, majd mikroszkóp alatt ellenőrizni kell a sérüléseket. Néhány pad leszakadása rutinszerűen javítható, de nálunk előfordult már 35 leszakadt pad sikeres javítása is - a siker leginkább az adott sérülés jellege, mértéke és a golyó méret (grid távollság) függvénye.
Ritkább esetben RAM vagy CPU hiba okozza a “nincs kép a kijelzőn” típusú hibát, mi ezt a szervizben gyorsan meg tudjuk állapítani és természetesen orvosolni is a RAM vagy a CPU cseréjével.
Szalagkábel hiba
Leginkább arról ismerhető meg, hogy a kijelző nyitási szögének változtatására jelentkezik, romlik el vagy javul meg. Alapvetően cserével lehet megoldani, viszont ezt általában rendelni kell. Mi tudunk gyorsabb megoldást is: kicserélve a törött szakaszokat egy jobb minőségű kábelre, akár másnapra újra hibátlan lehet a gép.
LCD hiba
Legegyértelműbb a törés: repedés vonalak mentén fekete "folyás" mintázat látható, ezt csak panel cserével lehet javítani. Ha azonban csak elsötétült, vagy csíkok, minták jelentek meg rajta, van esély a javításra, ez mindig olcsóbb lehet mint a csere.
LCD (panel) hiba
A notebook kijelzője az egyik legérzékenyebb alkatrésze a gépnek. Nyomás, ütés és folyadék hatására is tönkre mehet. Sajnos javítani a kijelzőt nem lehet, csak cserélni. A kijelzőnek fontos tulajdonsága a fizikai mérete, felbontása és csatlakozó mérete valamint elhelyezkedése. Termékeink közt megtalálja a legtöbb populáris modelt. Ha bármely kijelzőt nem találja raktáron, vagy nem biztos benne, forduljon szakértő kollégáinkhoz bizalommal. A használt kijelzőket 5-25 ezer Ft között, új kijelzőt 25-45 ezer Ft között tartunk raktáron.
Inverter hiba
Hagyományos (nem LED) technológiájú laptopoknál ez az alkatrész felelős azért, hogy a gép feszültségét átalakítsa a fénycső feszültségévé. Az alkatrészt egy egyenáramú konverternek kell elképzelni. Leggyakoribb meghibásodása a tekercs elöregedése-elszenesedése, vagy biztosíték hiba. Az alkatrészt cserélni érdemes. A legtöbb inverter ára 5-10 ezer Ft között mozog. Az invertereket megtalálja kompatibilis típusok szerint az alkatrészeink között. Amennyiben nem találja raktáron a keresett terméket, forduljon kollégáinkhoz bizalommal.
Fénycső hiba
A régi (nem LED) technológiájú kijelzők háttérfényéért felelős. Leginkább egy mini neonlámpára hasonlít. Nagyon érzékeny, könnyen törő alkatrész. A fénycsövet nem ajánlott házi körülmények között cserélni. Szakszervizünkben 12 ezer Ft-ért tudjuk cserélni, 2 napos határidővel. Sajnos a művelethez az LCD panelt szét kell szedni, mely csak pormentes műhelyben lehetséges. A szétszedett és újra összeillesztett kijelző fénye nem minden esetben lesz homogén és apró fehér foltok lehetnek a kijelzőn a javítás után. Az elvégzett munkára 1 hónap garanciát vállalunk (garancia nem vonatkozik sem az egyenletlen fényre, sem a fehér foltokra).